Kam na výlet
1. Rybník Mašiňák
Rybník se nachází na jižním okraji Varnsdorfu, poblíž hlavní silnice, asi 0,5 km od železniční stanice Dolní Podluží.
Koupání je na vlastní nebezpečí, jedná se o chovný rybník.
Koupání je díky pozvolnému vstupu do vody a pěkným písečným a travnatým plážím vhodné i pro rodiny s dětmi. Na plážích jsou kolotoče a prolézačky pro děti.
2. Zřícenina hradu Tolštejn
Hrad Tolštejn (německy Tollenstein, dříve Dohlenstein znamenající "Kavčí skála") je zřícenina středověkého hradu na severní straně Lužických hor na jihu Šluknovského výběžku v severních Čechách. Nachází se přibližně 7 km jihozápadně od města Varnsdorf a 2 km jižně od centra obce Jiřetín pod Jedlovou v okrese Děčín, na jejímž katastrálním území leží.
Gotický hrad byl postaven začátkem 14. století kolem dvou znělcových skalisek, která na jih a východ spadají téměř svisle dolů a na západě souvisí nízkým hřbetem s horou Jedlová. Ze severní strany jej chránily příkopy a hradby. Tolštejn měl vynikající strategickou polohu, která umožňovala hlídat jediný schůdný přechod z Lužice na českou stranu Lužických hor. V průběhu dějin ho vlastnili Vartenberkové, Berkové, Šlejnicové i další majitelé. Hrad dal název okolnímu panství s názvem tolštejnské.
V 17. století byl opuštěn a začal chátrat, později se stal vyhledávaným turistickým cílem, s nímž se spojují návštěvy známých osobností i místní pověsti. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky. Je volně přístupná, v jejím areálu se nachází placená skalní vyhlídka umožňující pohled na území Čech a Saska. Tolštejn je i významnou botanickou lokalitou s výskytem vzácných teplomilných druhů rostlin.
4. Rozhledna Jedlová
Jedlová (německy Tannenberg) je hora na severu Česka, v Ústeckém kraji, ve východní části okresu Děčín jako druhý nejvyšší vrchol okresu Děčín, na jihu Šluknovského výběžku, v katastrálním území obce Jiřetín pod Jedlovou. Leží 7 km jihozápadně od Varnsdorfu a 2 km jihozápadně od centra Jiřetína. Hora má nadmořskou výšku 776 m n. m. Je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor a jedná se o mohutnou znělcovou kupu. Název hory byl odvozen z původního porostu, který byl tvořen jedlemi prostoupenými smrky; dnes zde převažují smrky a na vrcholu též buky. Lesní porost velmi poškodily imise v 70. a 80. letech 20. století. Přesto na Jedlové žije řada ohrožených živočišných druhů.
Na úpatí hory pracovaly také dvě sklářské hutě. První z nich stávala ve 14. století na území dnešní osady Rozhled.[5] Sklárna Rollhütte, která stávala na jižní straně, patřila mezi významné české sklárny přelomu 17.–18. století. Na jižním úpatí se nachází bývalý pískovcový lom. Od 2. poloviny 19. století je Jedlová oblíbeným turistickým cílem. Na vrcholu hory je rozhledna z roku 1891, výletní restaurace a pomník básníka Friedricha Schillera. Přibližně 1 km východně od vrcholu hory se nachází zřícenina hradu Tolštejn.
Jedlová je využívána k provozování zimních sportů, na vrchol hory vede lyžařský vlek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jedlov%C3%A1_(Lu%C5%BEick%C3%A9_hory)
5. Skalní hrad Oybin (DE)
První zmínky o hradu jsou z počátku 13. století. Žitavsko dlouhá léta patřilo rodu Ronovců. Roku 1290 se zde připomíná v listinách Čeněk z Mojvína, až v roce 1319 Jindřich z Lipé pocházející z tohoto rodu, celé území včetně hradu Ojvín předal králi Janu Lucemburskému výměnou za území na Moravě[8]. V 14. století nechal hrad výrazně přestavět jeho syn, král Karel IV. Hrad byl jeho oblíbeným sídlem a navíc v dohledu Žitavy demonstroval moc českého panovníka nad celým Žitavskem. Rozhodnutím Karla IV. zde byl později vybudován klášter celestýnů. Hrad měl strategicky významnou polohu na obchodní stezce z Čech do Lužice. Ze staveb z doby Karla IV. se dochovala část císařské oratoře – kaple sv. Václava[9] a chrám celestýnského konventu.[10]
V roce 1429 odolal i útoku husitů..
Oybin 2024 (youtube.com)
6. Projížďka parním vlakem - úzkokolejkou v Zittau(DE)
Žitavská úzkorozchodná dráha (německy: Zittauer Schmalspurbahn) je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm.
Licenci na stavbu trati získala společnost Zittau-Oybin-Jonsdorfer Eisenbahn-Gesellschaft (ZOJE, lidový výklad této zkratky je Zug ohne jede Eile, tedy vlak bez jakéhokoliv spěchu[1]), která 26. června 1889 zahájila výstavbu. K otevření společného úseku do Bertsdorfu, navazujícího na 1,65 kilometru na stávající trať Žitava–Heřmanice, došlo 25. listopadu 1890. Uvažovalo se též o prodloužení trati z Jonsdorfu přes Dolní Světlou, Mařenice a Jablonné v Podještědí až do české Mimoně. V roce 1910 bylo rozhodnuto o zdvojkolejnění úseku Zittau Vorstadt – Oybin, které bylo dokončeno v roce 1913.
Na pravidelné spoje jsou nasazovány parní lokomotivy řad 99.73-76 (7 ks, z toho 4 provozní) a 99.77-79 (1 ks). Dráha vlastní také dieselovou lokomotivu L30H.[2] Od roku 2011 je na pravidelné spoje nasazována také dieselová lokomotiva L45H, do které byl v železničních dílnách MaLoWa instalován motor CAT C18 o výkonu 650k.
7. Aquapark Großschönau - Trixi Park(DE)
Aquapark Trixi Park Großschönau se nachází asi 3 km jihovýchodně od Varnsdorfu. Jezdí sem také vlak, můžete přijít také pěšky nebo na kole. Městečko Großschönau je s Varndorfem v těsné blízkosti. Jedná se o tropický aquapark, který nabízí průtokový kanál, 25 vnitřní bazén, parní lázeň, infračervenou komoru, vířivky, saunu, samostatný dětský bazén, relaxační wellness centrum, venkovní bazén, rybník s lodičkami. K dispozici je také orientální sauna. Zajímavostí aquaparku Trixi Park v Großschönau je ledová místnost plná sněhu.
8. Jezero Kristýna - Hradek nad Nisou
Jezero Kristýna – zatopený původní lignitový důl v našem areálu nabízí ideální podmínky pro koupání, surfování paddleboarding i provozování dalších vodních sportů. Na své si zde přijdou i rybáři. Děti zde mají dostatek místa a několik ploch speciálně určených pro malé i větší a jejich zábavu. Pro dospělé nebude těžké dětem připravit pestrý program ani v případě zhoršeného počasí.